Opublikowany przez: Monika C. 2019-07-03 14:57:18
Autor zdjęcia/źródło: Suplementy diety powinny zawierać rekomendowaną przez specjalistów ilość witamin i skłądników mineralnych @Image by Jerzy Górecki from Pixabay
Jako rodzice, często aktywni zawodowo, staramy się się utrzymywać dobrą formę. Zdrowo się odżywiamy, jesteśmy aktywni fizycznie. Czasem, mimo to, odczuwamy zmęczenie, dają się we znaki problemy z koncentracja lub dolegliwości trawienne. Chętnie wtedy siegamy po dostępne bez recepty suplementy diety. Czy jednak wszystkie preparaty dostępne na rynku są dla nas bezpieczne i zawierają bezpieczną ilość witamin i składników mineralnych? Czy istnieją wytyczne rekomendujące bezpieczne dla człowieka dawki substancji odżywczych?
Suplement diety, to skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, w formie środka spożywczego wprowadzonego do sprzedaży, w formie umożliwiającej dawkowanie. Zadaniem suplementu diety jest uzupełnianie codziennej diety, nie zastępowanie jej.
Suplement diety może być sprzedawany jako kapsułki, tabletki, drażetki, saszetki z proszkiem, ampułki z płynem, butelki z kroplomierzami lub w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożycia w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych.
Maksymalny dopuszczalny poziom zawartości witamin i składników mineralnych oraz innych substancji o działaniu odżywczym lub innym efekcie fizjologicznym sprawia, że zażywanie suplementu diety zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu będzie bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.
Według przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania (Dz. U. Z 2015 e. Poz. 2032 oraz z 2017 r. poz. 979 i 2226), wprowadzane do sprzedaży suplementy diety muszą zawierać na opakowaniu te informacje:
sformułowanie „suplement diety”,
nazwy kategorii substancji odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt lub wskazanie charakteru tych substancji,
zalecaną dzienną porcję substancji do spożycia,
ostrzeżenia dotyczące nieprzekraczania zalecanej dziennej porcji,
suplementy należy traktować jako zamiennik zróżnicowanej diety,
powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Podczas zebrania Zespołu do spraw Suplementów Diety, które odbyło się w czerwcu 2019 r., określono maksymalne ilości poniższych witamin i składników mineralnych w suplementach diety przeznaczonych dla dorosłych:
witamina C – 1000mg/dzień. W oznakowaniu rekomenduje się także zamieszczanie ostrzeżenia: „nie stosować u osób mających predyspozycje do tworzenia kamieni nerkowych lub chorujących na kamicę nerkową”,
witamina A – μg/dzień w formie równoważnika retinolu, oraz 7 mg w formie β-karotenu/dzień,
kwas foliowy – 600 μg/dzień oraz 800 μg/dzień gdy suplement jest rekomendowany dla kobiet w ciąży. Jest również rekomendacja, by na opakowaniach suplementów zawierzających kwas foliowy dla kobiet w ciąży pojawiało się sformułowanie: „u kobiet w ciąży stosować po konsultacji z lekarzem”,
niacyna – 830 mg/dzień w formie amidu kwasu nikotynowego oraz 16mg/dzień w formie kwasu nikotynowego,
mangan – 1,8 mg/dzień,
cynk – 15mg/dzień.
Przypominamy: specjaliści uważają, że zanim zdecydujesz się przyjmować suplementy diety, zrób badania, w których zostaną oznaczone poziomy witamin i składników mineralnych w twoim organizmie i dopiero wtedy dobieraj konkretne preparaty, najlepiej w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem.
Źródło: gis.gov.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.